Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna

Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Materiały -> Postępowania administracyjne "mieszane"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Teos_2.0




Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 576
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: z libido rodziców...
Płeć: Mężczyzna


PostWysłany: Wto 21:20, 17 Maj 2011    Temat postu: Postępowania administracyjne "mieszane"

Wyjątki z ustaw opracowane na podstawie wykładów z soboty, 14.05.2011 r.

---------------

Postępowanie w sprawie dostępu do informacji publicznej udzielanej na wniosek


Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej


Jest ustawą szczególną – reguluje szczególne zasady i procedury. Ogólne ramy dostępu do informacji publicznej wynikają z art. 61 Konstytucji: „Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa. Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu”.


Definicja informacji publicznej
Art. 1 ust. 1 - Każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie (w doktrynie i orzecznictwie pojęcie „informacji publicznej” i zakres „spraw publicznych” interpretuje się bardzo szeroko - Teos)


Podmioty zobowiązane do udzielania informacji publicznej
Art. 4 ust. 1 - Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności:
- organy władzy publicznej (także sądy i trybunały - Teos),
- organy samorządów gospodarczych i zawodowych,
- podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa,
- podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego,
- podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.


Podmioty uprawnione do uzyskiwania informacji publicznej
Art. 2 - Każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego (bez znaczenia jest charakter zdolności do czynności prawnych tego podmiotu – KPA odsyła co prawda w takich sprawach do KC, jednak ustawa o dostępie do informacji publicznej nie odsyła w tym zakresie do KPA, więc prawo dostępu do informacji przysługuje także małoletnim czy osobom ubezwłasnowolnionym - Teos).


Formy dostępu do informacji publicznej
Art. 7 ust. 1 - Udostępnianie informacji publicznych następuje w drodze:
- ogłaszania informacji publicznych, w tym dokumentów urzędowych, w Biuletynie Informacji Publicznej (art. 8 ust. 1 - Tworzy się urzędowy publikator teleinformatyczny – Biuletyn Informacji Publicznej – w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej, w postaci ujednoliconego systemu stron w sieci teleinformatycznej)
- udostępniania, o którym mowa w art. 10 i 11 (art. 10 ust. 1 - Informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej, jest udostępniana na wniosek; Art. 11 - Informacja publiczna może być udostępniana w drodze wyłożenia lub wywieszenia w miejscach ogólnie dostępnych lub przez zainstalowane urządzenia umożliwiające zapoznanie się z tą informacją)
- wstępu na posiedzenia organów i udostępniania materiałów, w tym audiowizualnych i teleinformatycznych, dokumentujących te posiedzenia (art. 3 ust. 1 pkt 3 - Prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów – Sejm, Senat, rada gminy, rada powiatu, sejmik województwa - Teos)


Termin udzielenia informacji publicznej
Art. 13 - Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w tym terminie, podmiot obowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.


Forma udostępnienia informacji
Art. 14 - Udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia, nie umożliwiają udostępnienia informacji w sposób i w formie określonych we wniosku. Jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w sposób lub w formie określonych we wniosku, podmiot obowiązany do udostępnienia powiadamia pisemnie wnioskodawcę (w doktrynie przyjmuje się, że powinno to nastąpić w formie decyzji – Teos) o przyczynach braku możliwości udostępnienia informacji zgodnie z wnioskiem i wskazuje, w jaki sposób lub w jakiej formie informacja może być udostępniona niezwłocznie. W takim przypadku, jeżeli w terminie 14 dni od powiadomienia wnioskodawca nie złoży wniosku o udostępnienie informacji w sposób lub w formie wskazanych w powiadomieniu, postępowanie o udostępnienie informacji umarza się.


Udostępnienie informacji jest czynnością materialno-techniczną!
Art. 10 ust. 2 - Informacja publiczna, która może być niezwłocznie udostępniona, jest udostępniana w formie ustnej lub pisemnej bez pisemnego wniosku.

Art. 11 - Informacja publiczna może być udostępniana w drodze wyłożenia lub wywieszenia w miejscach ogólnie dostępnych lub przez zainstalowane urządzenia umożliwiające zapoznanie się z tą informacją.


Odmowa udostępnienia informacji publicznej następuje w drodze decyzji!
Art. 16 - Odmowa udostępnienia informacji publicznej oraz umorzenie postępowania o udostępnienie informacji przez organ władzy publicznej następują w drodze decyzji. Do decyzji stosuje się przepisy KPA, z tym że:
- odwołanie od decyzji rozpoznaje się w terminie 14 dni,
- uzasadnienie decyzji o odmowie udostępnienia informacji zawiera także imiona, nazwiska i funkcje osób, które zajęły stanowisko w toku postępowania o udostępnienie informacji, oraz oznaczenie podmiotów, ze względu na których dobra (art. 5 ust. 2 - prywatność osoby fizycznej lub tajemnica przedsiębiorcy - Teos) wydano decyzję o odmowie udostępnienia informacji.

Art. 17 - Do rozstrzygnięć podmiotów obowiązanych do udostępnienia informacji, niebędących organami władzy publicznej, o odmowie udostępnienia informacji oraz o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji przepisy art. 16 stosuje się odpowiednio. Wnioskodawca może wystąpić do tego podmiotu o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołania.


Skargi w postępowaniu o udostępnienie informacji publicznej
(ze względu na charakter odmowy mogą być one kierowane do sądu administracyjnego lub cywilnego - Teos)

Art. 21 - Do skarg rozpatrywanych w postępowaniu o udostępnienie informacji publicznej stosuje się, z zastrzeżeniem przypadku, o którym mowa w art. 22, przepisy ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, z tym że:
- przekazanie akt i odpowiedzi na skargę następuje w terminie 15 dni od dnia otrzymania skargi,
- skargę rozpatruje się w terminie 30 dni od dnia otrzymania akt wraz z odpowiedzią na skargę.
(W przypadku skargi na udostępnienie informacji, które jest czynnością materialno techniczną stosuje się przepis art. 3p2 pkt 4 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Orzekanie w sprawach skarg na inne akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa - Teos)

Art. 22 - Podmiotowi, któremu odmówiono prawa dostępu do informacji publicznej ze względu na wyłączenie jej jawności z powołaniem się na ochronę danych osobowych, prawo do prywatności oraz tajemnicę inną niż informacja niejawna, tajemnica skarbowa lub tajemnica statystyczna, przysługuje prawo wniesienia powództwa do sądu powszechnego o udostępnienie takiej informacji. Sądem właściwym jest sąd rejonowy właściwy ze względu na siedzibę podmiotu, który odmówił udostępnienia informacji publicznej.



Postępowanie w sprawie zgromadzeń publicznych


Ustawa z dnia 5 lipca 1990 r. Prawo o zgromadzeniach.


Prawo o zgromadzeniach zawiera ogólne przepisy dotyczące zgromadzeń – istnieją także inne akty regulujące szczegółowe zagadnienia ze względu na przedmiot, np. ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych.


Definicja zgromadzenia
Art. 1 - Każdy może korzystać z wolności pokojowego zgromadzania się. Zgromadzeniem jest zgrupowanie co najmniej 15 osób, zwołane w celu wspólnych obrad lub wyrażenia stanowiska.


Właściwość organów w postępowaniu w sprawie zgromadzeń
Art. 5 - Postępowanie w sprawach dotyczących zgromadzeń należy do zadań zleconych organów gminy. Organem odwoławczym od decyzji wydanych w tych sprawach jest wojewoda.


Wymóg zawiadomienia i jego elementy
Art. 6 - Zgromadzenia organizowane na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób wymagają uprzedniego zawiadomienia organu gminy właściwego ze względu na miejsce zgromadzenia (obowiązek zawiadomienia jest jedyną reglamentacją politycznej wolności zgromadzania – Teos).

Art. 7 - Organizator zgromadzenia publicznego zawiadamia organ gminy w taki sposób, aby wiadomość o zgromadzeniu dotarła nie później niż na 3 dni, a najwcześniej 30 dni przed datą zgromadzenia (w przypadku pozytywnego rozpatrzenia zgłoszenia organ gminy nie podejmuje żadnych czynności, tzw. zgoda w formie milczenia. Ponadto nie jest możliwa ingerencja organu gminy w zawiadomienie, np. udzielenie zgody dla zgromadzenia w innym miejscu lub czasie – Teos).
Zawiadomienie powinno zawierać następujące dane:
- imię, nazwisko, datę urodzenia i adres organizatora oraz nazwę i adres osoby prawnej lub innej organizacji, jeżeli w jej imieniu organizuje on zgromadzenie,
- cel i program oraz język, w którym będą porozumiewać się uczestnicy zgromadzenia,
- miejsce i datę, godzinę rozpoczęcia, planowany czas trwania, przewidywaną liczbę uczestników oraz projektowaną trasę przejścia,
- określenie planowanych środków służących zapewnieniu pokojowego przebiegu zgromadzenia.


Zakaz zgromadzenia publicznego następuje w formie decyzji jeżeli zachodzą określone przesłanki!
Art. 8 - Organ gminy zakazuje zgromadzenia publicznego, jeżeli:
- jego cel lub odbycie sprzeciwiają się niniejszej ustawie lub naruszają przepisy ustaw karnych,
- odbycie zgromadzenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach.

Art. 9 - Decyzja o zakazie zgromadzenia publicznego powinna być doręczona organizatorowi w terminie 3 dni od dnia zawiadomienia, nie później jednak niż na 24 godziny przed planowanym terminem rozpoczęcia zgromadzenia. Odwołanie wnosi się w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji. Wniesienie odwołania nie wstrzymuje wykonania decyzji. Decyzję wydaną w wyniku rozpatrzenia odwołania doręcza się organizatorowi w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania.


Przewodniczący zgromadzenia, kompetencje
Art. 10 - Zgromadzenie publiczne powinno mieć przewodniczącego, który otwiera zgromadzenie, kieruje jego przebiegiem oraz zamyka zgromadzenie. Przewodniczącym jest organizator zgromadzenia, chyba że powierzy on swoje obowiązki innej osobie albo uczestnicy zgromadzenia za jego zgodą wybiorą innego przewodniczącego. Przewodniczący odpowiada za zgodny z przepisami prawa przebieg zgromadzenia i podejmuje w tym celu przewidziane w ustawie środki. Przewodniczący ma prawo zażądać opuszczenia zgromadzenia przez osobę, która swoim zachowaniem narusza przepisy ustawy albo uniemożliwia lub usiłuje udaremnić zgromadzenie. Jeżeli uczestnicy zgromadzenia nie podporządkują się zarządzeniom przewodniczącego wydanym w wykonaniu jego obowiązków lub gdy przebieg zgromadzenia sprzeciwia się niniejszej ustawie albo narusza przepisy ustaw karnych, przewodniczący rozwiązuje zgromadzenie.


Przedstawiciele organu gminy, kompetencje
Art. 11 - Organ gminy może delegować na zgromadzenie swoich przedstawicieli.

Art. 12 - Zgromadzenie może być rozwiązane przez przedstawiciela organu gminy, jeżeli jego przebieg zagraża życiu lub zdrowiu ludzi albo mieniu w znacznych rozmiarach lub gdy narusza przepisy niniejszej ustawy albo przepisy ustaw karnych, a przewodniczący, uprzedzony o konieczności rozwiązania zgromadzenia, wzbrania się to uczynić. Rozwiązanie zgromadzenia następuje przez wydanie decyzji ustnej, ogłoszonej przewodniczącemu w obecności zgromadzonych, której nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności. Decyzję tę doręcza się organizatorowi na piśmie w terminie 24 godzin od jej podjęcia. Organizatorowi oraz uczestnikowi zgromadzenia przysługuje prawo odwołania się od decyzji w sprawie rozwiązania zgromadzenia w terminie 3 dni od dnia rozwiązania zgromadzenia; decyzję wydaną w wyniku rozpatrzenia odwołania doręcza się organizatorowi w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania.


Skarga na decyzje w sprawach zgromadzeń
Art. 13 - Skargi na decyzje w sprawach zgromadzeń wnosi się bezpośrednio do sądu administracyjnego w terminie 3 dni od dnia doręczenia decyzji, a sąd wyznacza rozprawę nie później niż w terminie 7 dni od dnia wniesienia do niego skargi.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Teos_2.0 dnia Wto 21:22, 17 Maj 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Grzechu




Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 459
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 9/10
Skąd: Katowice
Płeć: Mężczyzna


PostWysłany: Czw 18:50, 19 Maj 2011    Temat postu:

woow robiłem notatki w sobotę i mam w nich też Twoje komentarze! Shocked

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Teos_2.0




Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 576
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: z libido rodziców...
Płeć: Mężczyzna


PostWysłany: Pią 6:13, 20 Maj 2011    Temat postu:

<cwaniak> Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Gość








PostWysłany: Pią 15:30, 01 Lip 2011    Temat postu: Pytanko

Witajcie:)
Czy ma ktoś jeszcze jakies materiały do egzaminu z PSA, których nie ma na forum?? Bede wdzieczny za przesłanie. Mój mail to [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Materiały Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin