Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna

Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Finanse publiczne / Materiały -> Ustawa o Narodowym Banku Polskim - opracowanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Teos_2.0




Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 576
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: z libido rodziców...
Płeć: Mężczyzna


PostWysłany: Śro 16:40, 26 Sty 2011    Temat postu: Ustawa o Narodowym Banku Polskim - opracowanie

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Narodowym Banku Polskim - opracowanie na podstawie zagadnień zasygnalizowanych przez Profesora na ostatnim wykładzie.

Cechy NBP
Art. 1,2 - Narodowy Bank Polski jest bankiem centralnym RP. NBP posiada osobowość prawną i prawo używania pieczęci z godłem państwowym. NBP nie podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych. Działalność NBP jest prowadzona na obszarze RP. Siedzibą NBP jest Warszawa.
Art. 58 - Nie można ogłosić upadłości NBP.
Art. 57 - NBP, na równi z jednostkami budżetowymi, korzysta ze zwolnienia od podatków oraz opłaty skarbowej. Egzekucja należności pieniężnych od NBP może być prowadzona, gdy wierzyciel złożył w NBP tytuł egzekucyjny sądowy lub administracyjny i w ciągu miesiąca od daty złożenia tytułu objęte nim świadczenie nie zostało wykonane. Do egzekucji przeciwko NBP stosuje się odpowiednio przepis art. 1060 Kodeksu postępowania cywilnego.

Cele i zadania NBP (art. 3, 4)
Podstawowym celem działalności NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu.
Do zadań NBP należy także:
- organizowanie rozliczeń pieniężnych;
- prowadzenie gospodarki rezerwami dewizowymi, działalności dewizowej w granicach określonych ustawami oraz bankowej obsługi budżetu państwa;
- regulowanie płynności banków, ich refinansowanie oraz kształtowanie warunków niezbędnych dla rozwoju systemu bankowego;
- działanie na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego,
- opracowywanie statystyki pieniężnej i bankowej, bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej;
- wykonywanie innych zadań określonych ustawami.
NBP przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych RP.

Organizacja i reprezentacja NBP
Art. 6 - Organami NBP są Prezes NBP, Rada Polityki Pieniężnej i Zarząd NBP.
Art. 22 ust. 2 - Prezes NBP i inni przedstawiciele organów NBP są obowiązani do przedstawienia informacji i udzielenia wyjaśnień dotyczących polityki pieniężnej i działalności NBP przed Sejmem i Senatem oraz ich komisjami.
Art. 56 - Do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych NBP są upoważnieni Prezes NBP albo dwie osoby działające łącznie spośród: wiceprezesów NBP lub pozostałych członków Zarządu NBP oraz pełnomocników powoływanych przez Zarząd NBP albo osobę przez niego do tego upoważnioną, działających w granicach udzielonych im pełnomocnictw. Do wykonywania czynności określonego rodzaju lub czynności szczególnych wymienione osoby mogą ustanowić pełnomocnika działającego samodzielnie w granicach udzielonego pełnomocnictwa.

Prezes NBP (art. 9 – 11)
Prezes NBP jest powoływany i odwoływany przez Sejm na wniosek Prezydenta RP. Kadencja Prezesa NBP wynosi 6 lat. Ta sama osoba nie może być Prezesem NBP dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
Kadencja Prezesa NBP wygasa po upływie okresu sześcioletniego, w razie śmierci, w razie złożenia rezygnacji lub w razie odwołania.
Odwołanie Prezesa NBP może nastąpić, gdy nie wypełnia on swych obowiązków na skutek długotrwałej choroby, został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnione przestępstwo, złożył on niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, Trybunał Stanu orzekł wobec niego zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk lub pełnienia funkcji związanych ze szczególną odpowiedzialnością w organach państwowych.
Po wygaśnięciu kadencji z powodu upływu sześcioletniego okresu Prezes NBP pełni swoje obowiązki do czasu objęcia obowiązków przez nowego Prezesa NBP. W pozostałych przypadkach do czasu objęcia obowiązków przez nowego Prezesa NBP obowiązki Prezesa pełni wiceprezes NBP – pierwszy zastępca Prezesa NBP.
Prezes NBP jest przełożonym wszystkich pracowników NBP, przewodniczy Radzie Polityki Pieniężnej, Zarządowi NBP oraz reprezentuje NBP na zewnątrz. Reprezentuje interesy RP w międzynarodowych instytucjach bankowych oraz, o ile Rada Ministrów nie postanowi inaczej, w międzynarodowych instytucjach finansowych.

Rada Polityki Pieniężnej (art. 12-16)
Rada Polityki Pieniężnej ustala corocznie założenia polityki pieniężnej i przedkłada je Sejmowi równocześnie z przedłożeniem przez Radę Ministrów projektu ustawy budżetowej. W ciągu 5 miesięcy od zakończenia roku budżetowego Rada składa Sejmowi sprawozdanie z wykonania polityki pieniężnej. Rada dokonuje ocen działalności Zarządu NBP w zakresie realizacji polityki pieniężnej.
Kierując się założeniami polityki pieniężnej Rada w szczególności:
- ustala wysokość stóp procentowych NBP, stopy rezerwy obowiązkowej banków i wysokość jej oprocentowania;
- określa górne granice zobowiązań wynikających z zaciągania przez NBP pożyczek i kredytów w zagranicznych instytucjach bankowych i finansowych;
- przyjmuje sprawozdanie finansowe NBP, zatwierdza to sprawozdanie i plan finansowy NBP;
- ustala zasady operacji otwartego rynku.

W skład Rady wchodzą Przewodniczący Rady, którym jest Prezes NBP oraz 9 członków powoływanych w równej liczbie przez Prezydenta RP, Sejm i Senat, spośród specjalistów z zakresu finansów.
Kadencja członka Rady wynosi 6 lat. Funkcję można pełnić tylko jedną kadencję. Powołanie nowych członków Rady powinno nastąpić najpóźniej do dnia wygaśnięcia kadencji poprzednich.
Organy uprawnione do powołania członka Rady odwołują go wyłącznie w przypadku zrzeczenia się swej funkcji, choroby trwale uniemożliwiającej sprawowanie funkcji, skazania prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa, złożenia niezgodnego z prawdą oświadczenia lustracyjnego, stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem sądu, czy członkostwa w partii politycznej lub związku zawodowym.
W razie śmierci członka Rady, organ powołujący stwierdza wygaśnięcie jego mandatu. Uzupełnienia organy powołujące dokonują nie później niż w okresie 3 miesięcy od odwołania lub stwierdzenia wygaśnięcia mandatu.
Posiedzenia zwołuje Przewodniczący co najmniej raz w miesiącu. Posiedzenie może być zwołane również na pisemny wniosek co najmniej 3 członków Rady. W czasie nieobecności Przewodniczącego posiedzeniu przewodniczy jeden z członków Rady. Ustalenia podejmowane są w formie uchwał większością głosów przy obecności co najmniej 5 członków, w tym Przewodniczącego Rady. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Rady. W posiedzeniach Rady uczestniczą wiceprezesi NBP bez prawa udziału w głosowaniu.

Zarząd NBP (art. 17-20)
Zarząd kieruje Działalnością NBP. W skład Zarządu NBP wchodzą: Prezes NBP – jako przewodniczący oraz 6–8 członków Zarządu, w tym 2 wiceprezesów NBP. Członków Zarządu NBP powołuje i odwołuje Prezydent RP na wniosek Prezesa NBP. Członkowie Zarządu NBP są powoływani na okres 6 lat.
Zarząd NBP realizuje uchwały Rady i podejmuje uchwały w sprawach niezastrzeżonych w ustawie do wyłącznej kompetencji innych organów NBP.
Do zakresu działania Zarządu NBP należy w szczególności:
- realizowanie zadań z zakresu polityki kursowej, ocena obiegu pieniężnego i rozliczeń pieniężnych oraz obrotu dewizowego;
- nadzorowanie operacji otwartego rynku;
- ocena funkcjonowania systemu bankowego i analiza stabilności krajowego systemu finansowego;
- uchwalanie planu działalności i planu finansowego NBP, sporządzanie i uchwalanie rocznego sprawozdania finansowego NBP;
- uchwalanie prowizji i opłat bankowych stosowanych przez NBP oraz ustalanie ich wysokości;
- określanie zasad: gospodarowania funduszami NBP, organizacji i podziału zadań w NBP, polityki kadrowej i płacowej w NBP;
- opracowywanie bilansów obrotów płatniczych państwa z zagranicą;
- przygotowywanie i rozpatrywanie projektów uchwał i innych materiałów kierowanych do Rady.
Uchwały Zarządu NBP zapadają większością bezwzględną głosów, a w przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Prezesa NBP.

Współdziałanie NBP z innymi organami
Art. 21 - W wykonaniu swoich zadań NBP współdziała z właściwymi organami państwa w kształtowaniu i realizacji polityki gospodarczej państwa, dążąc do należytej realizacji założeń polityki pieniężnej, w szczególności przekazuje organom państwa założenia polityki pieniężnej oraz informacje dotyczące realizacji polityki pieniężnej i sytuacji w systemie bankowym, współdziała z Ministrem Finansów w opracowaniu planów finansowych państwa, opiniuje projekty aktów normatywnych z zakresu polityki gospodarczej oraz dotyczących działalności banków i mających znaczenie dla systemu bankowego.

Uprawnienia i funkcje NBP
Art. 23, 24 - NBP ma prawo do uzyskiwania danych niezbędnych m. in. do: sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej, ustalania polityki pieniężnej i okresowych ocen sytuacji pieniężnej państwa, oceny sytuacji finansowej banków i ryzyka sektora bankowego, dokonywania ocen funkcjonowania rozliczeń pieniężnych i rozrachunków międzybankowych.
NBP realizuje politykę walutową ustaloną przez Radę Ministrów w porozumieniu z Radą. NBP ogłasza bieżące kursy walut oraz wartości dewizowych.
Art. 51 - NBP prowadzi rachunki banków, budżetu państwa, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, a także, za zgodą Prezesa NBP, innych osób prawnych.
Art. 52 - NBP realizuje funkcje centralnej bankowej instytucji dewizowej poprzez gromadzenie rezerw dewizowych, zarządzanie rezerwami dewizowymi oraz podejmowanie czynności bankowych i innych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa obrotu dewizowego i płynności płatniczej kraju. NBP może pełnić funkcje agenta finansowego Rządu w zakresie zawierania i realizacji umów kredytowych oraz obsługi zadłużenia zagranicznego państwa, jednak nie odpowiada za zobowiązania Skarbu Państwa w tym zakresie. Szczegółowy tryb postępowania ustali każdorazowo umowa między NBP i Ministrem Finansów.


Post został pochwalony 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
karotka
VIP



Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 638
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Ruda Śląska
Płeć: Kobieta


PostWysłany: Czw 9:54, 27 Sty 2011    Temat postu:

dzieki, milo z Twojej strony Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
jura




Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 65
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/10

Płeć: Kobieta


PostWysłany: Czw 11:35, 27 Sty 2011    Temat postu:

sporo pracy dzięki Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Finanse publiczne / Materiały Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin