Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 576 Przeczytał: 0 tematów
Pomógł: 6 razy Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: z libido rodziców... Płeć: Mężczyzna
|
|
Wysłany: Pią 3:11, 28 Sty 2011 Temat postu: Ustawa o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych |
|
|
USTAWA z dnia 31 stycznia 1989 r. o gospodarce finansowej przedsiębiorstw państwowych – opracowanie na podstawie zagadnień zasygnalizowanych przez Profesora na ostatnim wykładzie.
Art. 2, 20 - Przedsiębiorstwo, gospodarując wydzielonym mu i nabytym mieniem, działa na zasadach samofinansowania, pokrywając z posiadanych środków i uzyskiwanych przychodów koszty działalności i zobowiązania. Przedsiębiorstwo jest zobowiązane do prowadzenia prawidłowej, rzetelnej i bieżącej rachunkowości, dostosowanej do przedmiotu działalności.
Fundusze obligatoryjne przedsiębiorstwa
Art. 3 - Wartość majątku przedsiębiorstwa odzwierciedlają fundusz założycielski przedsiębiorstwa, fundusz przedsiębiorstwa oraz fundusz z aktualizacji wyceny.
Fundusz założycielski przedsiębiorstwa odzwierciedla wartość wydzielonej przedsiębiorstwu części mienia ogólnonarodowego. Wielkość funduszu założycielskiego przedsiębiorstwa podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw państwowych.
Fundusz przedsiębiorstwa odzwierciedla wartość majątku przedsiębiorstwa po odliczeniu funduszu założycielskiego.
Art. 13 - Ewidencję funduszy założycielskich przedsiębiorstw prowadzą izby skarbowe.
Art. 4 - Fundusz założycielski zwiększają dotacje na rozwój przedsiębiorstwa oraz inne środki przekazane przez organ założycielski, Skarb Państwa lub inne przedsiębiorstwo. Fundusz zmniejsza się o nieodpłatne przekazanie oraz darowizny mienia w postaci środków trwałych, nabycie budynków i lokali na podstawie ustawy o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu, czy kwoty umorzenia wartości domów mieszkalnych
Art. 6 - Fundusz przedsiębiorstwa zwiększa się o zysk pozostający w dyspozycji przedsiębiorstwa, amortyzację majątku trwałego i środki z innych źródeł. Fundusz przedsiębiorstwa zmniejsza się o straty bilansowe, umorzenia majątku trwałego, czy też nieodpłatne przekazanie lub darowiznę mienia w postaci środków trwałych nieuwzględnioną dla funduszu założycielskiego.
Fundusze fakultatywne
Art. 9 - Przedsiębiorstwa wydobywające minerały metodą odkrywkową oraz inne przedsiębiorstwa
prowadzące działalność gospodarczą, której towarzyszy powstawanie hałd lub degradacja terenu, mogą tworzyć fundusz rekultywacji z narzutów na koszty działalności. Środki funduszu przeznacza się na finansowanie przedsięwzięć pozainwestycyjnych mających na celu zagospodarowanie terenów poeksploatacyjnych i hałd.
Art. 11 - Zysk po opodatkowaniu podatkiem dochodowym i po odliczeniu wpłat z zysku może być przeznaczony na tworzenie funduszy własnych, funduszu nagród dla pracowników oraz na dofinansowanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Do funduszy własnych przedsiębiorstwa zalicza się fundusz założycielski, fundusz przedsiębiorstwa, fundusz z aktualizacji wyceny oraz nie podzielony wynik finansowy.
Uprawnienia Skarbu Państwa (art. 12-19)
Przedsiębiorstwa są obowiązane do dokonywania wpłat z zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym na rzecz budżetu państwa. Zwolnione są przedsiębiorstwa działające przy zakładach karnych i aresztach śledczych podległe Ministrowi Sprawiedliwości i armator opodatkowany podatkiem tonażowym. Wpłatę z zysku pobierają właściwe urzędy skarbowe w formie zaliczek miesięcznych lub kwartalnych. Do wpłat z zysku stosuje się przepisy o zobowiązaniach podatkowych
Zwolnienie lub przyznanie ulg może nastąpić w drodze rozporządzenia Rady Ministrów dla przedsiębiorstw wykonujących zadania obronności i bezpieczeństwa państwa.
----------------------------------------
Zasady podziału wyniku finansowego przedsiębiorstwa państwowego (schemat w nawiązaniu do wyżej wymienionej ustawy)
- przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania stanowi wynik finansowy brutto.
- wynik weryfikują różne wielkości (pomniejszenie o podatki, np. VAT, akcyzowy; powiększenie o sumę kar umownych, otrzymane odsetki)
- odprowadza się podatek dochodowy od osób prawnych
- odprowadza się wpłatę z zysku po opodatkowaniu
- tak uzyskany zysk do podziału może być przeznaczony na fundusze fakultatywne, czy wypłaty premii lub nagród (o tym podziale decydują, m. in. związki zawodowe)
Post został pochwalony 0 razy
|
|