Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna

Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Gospodarka mieniem komunalnym -> Wykłady - 19.09.2010

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ciociaaa
Królowa Spamu



Królowa Spamu
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 538
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Zawiercie
Płeć: Kobieta


PostWysłany: Pon 13:30, 20 Wrz 2010    Temat postu: Wykłady - 19.09.2010

GMK – wykład 19.09.2010

1. Pojęcie ‘mienia’. Kiedyś oznaczało własność państwową, spółdzielczą, prywatną. Po 1989r. znaczenie się zmieniło. 01.10.1990r. weszła w życie Duża Nowela do Kodeksu cywilnego, która zlikwidowała podział na typy własności. Obecnie mamy jedną własność bezprzymiotnikową. Przed 1989r. podstawowe znaczenie miała własność państwowa, obecnie obowiązuje równość podmiotów prawa własności. Własnośc prywatna jest cechą gospodarki rynkowej:
a) sensu stricto – w ujęciu cywilnym oznacza ‘własność i inne prawa majątkowe’, czyli aktywa,
b) sensu largo – w skład mienia oprócz własności i innych praw majątkowych wchodzą także: dotacje, subwencje, należności z tytułu podatków, należności z tytułu opłat o charakterze lokalnym oraz związane z nimi roszczenia, a także prawa o charakterze niemajątkowym – nie mieszczą się wprost w pojęciu mienia, ale na pewno przysługują one wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego i komunalnym osobom prawnym.

2. Podział dóbr publicznych (wg doktryny francuskiej):
a) wyłączone z obrotu (budynek Rady Ministrów, szkoła publiczna, Odra, Wisła),
b) warunkowo dopuszczone do obrotu,
c) mogące być przedmiotem obrotu z dodatkowymi ograniczeniami.

3. Własność:
a) mienie prywatne – własność i inne prawa majątkowe,
b) mienie publiczne – własność państwa (podmioty: Skarb Państwa i inne państwowe osoby prawne).

4. Jednostki samorządu terytorialnego są podmiotami prawa cywilnego, więc posiadają swoje mienie. Zakres wyposażenia w mienie jest związane z zakresem ich zadań. W ów mienie muszą być one wyposażone ponieważ:
a) są osobami prawnymi,
b) ze względu na cel – użytek publiczny (zakłada dobro ogółu).

5. Władza publiczna i prywatna powinny ze sobą współpracować (partnerstwo publiczno-prywatne). Nie zawsze zadania publiczne wykonywane są przez podmioty publiczne, ale czasem przez prywatne.

6. Mienie jednostek samorządu terytorialnego = mienie komunalne:

Mienie gminy: Art. 43 ustawy o samorządzie gminnym Mieniem komunalnym jest własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin i ich związków oraz mienie innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw.
Mienie powiatu: Art. 46.1 ustawy o samorządzie powiatowym Mieniem powiatu jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez powiat lub inne powiatowe osoby prawne.
Mienie województwa: Art. 47.1 ustawy o samorządzie województwa Mieniem województwa jest własność i inne prawa majątkowe nabyte przez województwo lub inne wojewódzkie osoby prawne.

7. Mienie a majątek:
a) mienie – obejmuje aktywa i pasywa:
• wyrok Sądu Najwyższego: posiadanie nie wchodzi w skład mienia, ale gmina uzyskała zdolność nabywania samoistnego posiadania nieruchomości,
b) majątek – obejmuje tylko aktywa (części czynne):
• prof. Wolter: majętny, czyli ktoś, kto się dorobił; w majątku pasywa są obok – obciążają majątek, ale nie wchodzą w jego skład; jeśli majątkiem są aktywa, to jak odpowiadają za niego jednostki samorządu terytorialnego? – nie ponoszą one odpowiedzialności za zobowiązania innych osób prawnych.

8. Art. 5.1-3 przepisów wprowadzających ustawy o samorządzie terytorialnym z dn. 27.05.1990r. (teraz ustawa o samorządzie gminnym) stanowił podstawę prawną do przekazania jednostkom samorządu terytorialnego całej substancji majątkowej, która mieściła się w zakresie substancji majątkowej należącej do Rad Narodowych i Terenowych Organów Administracji Państwowej bez względu na to, jaki był tytuł prawny albo nawet, jeśli była to substancja majątkowa będąca w posiadaniu.

9. Komunalizacja – proces wyposażenia jednostek samorządu terytorialnego w składniki majątkowe.

10. Mienie komunalne – przysługuje jednostkom samorządu terytorialnego oraz komunalnym osobom prawnym, jest zróżnicowane pod względem podmiotowym jak i pod względem przedmiotowym. Mienie to nie ma charakteru abstrakcyjnego, posiadanie mienia komunalnego jest przesłanką samodzielnego realizowania zadań przez konkretną jednostkę samorządu terytorialnego. Zakres praw i obowiązków jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do mienia zawsze będzie wynikał z charakteru zadań bez względu na to, czy ich charakter będzie własny czy zlecony. Sposób wykonywania zadań będzie wpływał na sferę uprawnień i obowiązków konkretnej jednostki samorządu terytorialnego w stosunku do tego mienia. Ważny jest dobór składników mienia w zależności od zadania, ale również zróżnicowanie praw i obowiązków. Prawa i obowiązki jednostek samorządu terytorialnego mogą wynikać ze stosunków o charakterze cywilnoprawnym, tj. sfera dominium (umowa o partnerstwo publiczno-prywatne), a tam, gdzie realizowanie konkretnych zadań wynikać będzie ze stosunków administracyjnoprawnych (jednostka samorządu terytorialnego sięgać będzie po władztwo administracyjne), będziemy mieli do czynienia ze sferą imperium (np. wydanie prawa jazdy).

11. Kiedy jednostka samorządu terytorialnego ma się posługiwać metodą cywilno, a kiedy administracyjnoprawną? Nie ma przejrzystej metody rozdzielenia tych dwóch sposobów. Przyjmuje się, że jeśli przyjmujemy system gospodarki rynkowej, to pomioty powinny być równe wobec siebie pod względem prawa, więc jeśli ta równość występuje, to właściwą metodą jest metoda cywilnoprawna. Metoda administracyjnoprawna natomiast będzie zawsze wymagała uzasadnienia.

12. Gospodarowanie mieniem – zarządzanie, dysponowanie, zajmowanie się gospodarstwem (np. domowym) albo zajmowanie się określoną dziedziną; ogól czynności faktycznych i prawnych, które będą składać się na zarządzanie, dysponowanie i zajmowanie się mieniem w odniesieniu do mienia prywatnego w formach prawem nie zabronionych, a w odniesieniu do mienia publicznego (w tym mienia komunalnego) w formach prawem dozwolonych.

13. Mamy dwie ustawy: ustawę o gospodarowaniu mieniem komunalnym i ustawę o gospodarce komunalnej – są to dwie różne ustawy. Gospodarowanie mieniem komunalnym to pojęcie szersze od gospodarki komunalnej w rozumieniu ustawy. Gospodarka komunalna obejmuje zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie potrzeb ludności w drodze czynności albo w drodze świadczenia usług o charakterze powszechnie dostępnym. Jednostka samorządu terytorialnego świadczy swe zadania na zasadzie subsydiarności. Samorząd wkracza tam, gdzie zadania nie są lub nie mogą być wykonywane.

14. Źródła gospodarowania mieniem:
a) Europejska Karta Samorządu Terytorialnego,
b) Konstytucja RP,
c) Ustawy ustrojowe i zwykłe,
d) Rozporządzenia wydane na podstawie ustaw i w jej granicach ustalonego umocowania,
e) Prawo miejscowe (tam, gdzie jest to dopuszczalne).


Post został pochwalony 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Teos_2.0




Dołączył: 20 Cze 2009
Posty: 576
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: z libido rodziców...
Płeć: Mężczyzna


PostWysłany: Pon 13:40, 20 Wrz 2010    Temat postu:

Bardzo ładnie Smile
Zauważę jednak, że mimo używania przez Dra Stańko terminu "Europejska Karta Samorządu Terytorialnego" zgodnie z [link widoczny dla zalogowanych] mamy do czynienia z Europejską Kartą Samorządu Lokalnego.
Poza tym jest zaje - graty Roksanko Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ciociaaa
Królowa Spamu



Królowa Spamu
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 538
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Zawiercie
Płeć: Kobieta


PostWysłany: Pon 14:39, 20 Wrz 2010    Temat postu:

Wiem, Teosiku Smile
U mnie w notatkach zapisane jest na samym dole strony, iż jest to Samorząd Lokalny, niestety nie skopiowało mi się to, kurczę :/
Wybaczcie Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sonrisa




Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 177
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

Płeć: Kobieta


PostWysłany: Nie 15:11, 03 Paź 2010    Temat postu:

jakie ksiazki nas obowiazuja z tego przedmiotu?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ciociaaa
Królowa Spamu



Królowa Spamu
Dołączył: 11 Lut 2009
Posty: 538
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Zawiercie
Płeć: Kobieta


PostWysłany: Pon 9:05, 04 Paź 2010    Temat postu:

Joanna Jagoda, Dorota Łobos-Kotowska, Marek Stańko - 'Gospodarka Mieniem Komunalnym'.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Sonrisa




Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 177
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

Płeć: Kobieta


PostWysłany: Pon 17:01, 04 Paź 2010    Temat postu:

dziekuje:)

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Gospodarka mieniem komunalnym Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin