Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna

Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum -> wyklad 27.11.2011

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
klaudia
Administrator



Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 1848
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 16 razy
Ostrzeżeń: 0/10


PostWysłany: Nie 16:25, 27 Lis 2011    Temat postu: wyklad 27.11.2011

Podatki obrotowe:
Inaczej: podatki przychodowe.
Najistotniejszą cechą tych podatków jest tzw. przerzucalność – podatek zostaje przeniesiony w cenie towaru lub usługi na nabywcę.
W podatkach obrotowych mamy do czynienia z podwójnym podmiotem:
1) podatnikiem ekonomicznym (realnym) – czyli tym, który ponosi faktyczny ciężar podatku i nie może tego podatku przenieść na inny podmiot (do podatników realnych należą m.in.: osoby i jednostki nie prowadzące działalności gospodarczej, które nie mogą dokonywać żadnych odliczeń ani przeniesień podatku);
2) podatnikiem prawnym (formalnym) – czyli tym, kto jest podatnikiem zarejestrowanym (prowadzi działalność gospodarczą).
Do podatków obrotowych należą:
1) podatek od czynności cywilnoprawnych,
2) podatek od towarów i usług (VAT),
3) podatek akcyzowy,
4) podatek od gier.


PODATEK OD CZYNNOŚCI CYWILNO - PRAWNYCH.

Podatek Gminny. Ustawa z 2002 roku. Pobierany przez Urzędy Skarbowe.
Podatek o charakterze obrotowym. Jest dochodem własnym budżetu gminy.

Podmiot : Podatnikami są wszyscy tzn osoby F , os. Prawne Oraz JO nie posiadające osobowości prawnej , które dokonują czynności wskazanych w art. 1 ustawy.

Przedmiotem- opodatkowania są czynności cywilno prawne wymienione w art2 ustawy w tym w szczególności umowy oraz ich zmiany i orzeczenia sądów w tym polubownych oraz ugody zawarte przed sadami jeżeli wywołują takie same skutki prawne jak czynności określone w art1.
Katalog czynności , które podlegają opodatkowaniu jest katalogiem zamkniętym i nie podlega Rozszerzeniu.
Art. 1. 1. Podatkowi podlegają:
1) następujące czynności cywilnoprawne:
a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
b) umowy pożyczki,
d) umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,( gdy spadek ma = to podatek od spadków i darowizn ale gdy długi – to podatek od czyn, cyw.pr)
e) umowy dożywocia,
f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat,
h) ustanowienie hipoteki,
i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,
j) umowy depozytu nieprawidłowego,( przy prawidłowych otrzymujemy to samo co daliśmy do depozytu , a przy nieprawidłowym oddane na przechowane pieniądze z których depozytariusz korzysta jak z własnych , otrzymuje dodatkowo wynagrodzenie za depozyt a następnie zwraca ale niekoniecznie w tej samej kwocie)
k) umowy spółki (akty założycielskie);

Jak również zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;
Oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.
Podstawa opodatkowania, zróżnicowana w zależności od umowy.
Np. umowa sprzedaży- wartość rynkowa rzeczy.(cena)
Umowa zamiany – w zależności od przedmiotu zamiany , jeśli dotyczy lokalu lub budynku to różnica wartości rynkowej ; w pozostałych przypadkach wartość wyższa.
Umowa depozytu i pożyczki – kwota
Umowa spółki – wartość wkładów albo kapitału wnoszonego do spółki
Dożywocie – wartość nieruchomości
Darowizna – wartość długów i ciężarów
zniesienie współwłasności , depozyt nieprawidłowy , orzeczenia sądów, ugody zawarte przed sadami. - Wartość rynkowa na podstawie przeciętnych cen jest ustalona, stosowanych w danej miejscowości:
Stawka : Stawki stale ,procentowe dla każdego rodzaju umowy.

W dwóch przypadkach stawka kwotowa, generalnie stawka procentowa. Jest określona w ustawie i plasuje się na poziomie 2-3% a dla spółek 0,5%
Jak jedna ze stron zwolniona to stawki obniżają się o 50%.
Stawka restrykcyjna wynosi 20% jeżeli podatnik nie zaplacił podatku.

Podatek od gier:
Podatek ten uregulowany jest w ustawie z 29 lipca 1992 r. o grach i zakładach wzajemnych.
Prowadzenie działalności w zakresie gier i zakładów wzajemnych jest koncesjonowane. Dla otrzymania stosownej koncesji wymagane jest m.in. wniesienie pewnych zabezpieczeń, gwarantujących możliwość wypłaty wygranych przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie. Zabezpieczenia mogą być wnoszone w gotówce, papierach wartościowych, w postaci polis ubezpieczeniowych itp. Kto inny jest właściwy do udzielania zezwoleń na prowadzenie kasyna – i tak, krajowe to Minister Finansów a te mniejsze mieszczące się w granicach liczbowych to Dyrektorzy Izb celnych, tak samo w zakresie gier losowych z wygranymi rzeczowymi , jest tez zobowiązany zgłaszać Naczelnikowi Urzędu celnego każdorazowo zamiar przeprowadzenia loterii.
Do regulacji ustawowych dotyczących prowadzenia działalności w zakresie gier i zakładów wzajemnych należy m.in. określenie rodzajów tej działalności. Są to:
1) gry losowe – m.in.: gry liczbowe, loterie, bingo, gry w kości, niektóre gry w karty; jak poker, bakarat,
2) zakłady wzajemne – totalizatory i bukmacherstwo;
3) gry na automatach;
4) gry na automatach o niskich wygranych (maksymalna stawka w takich grach to równowartość 7 eurocentów, a maksymalna wygrana to równowartość 15 euro).
Konstrukcja podatku od gier:
1) podmiot podatku à Osoby fizyczne , osoby Prawne oraz JO nie posiadające osobowości prawnej prowadzące działalność w zakresie gier hazardowych na podstawie koncesji lub zezwolenia.
Generalnie jest nim ten, kto posiada koncesję na prowadzenie działalności w zakresie gier i zakładów wzajemnych (nie ma przy tym znaczenia forma organizacyjna takiego podmiotu);
2) przedmiot à prowadzenie działalności w zakresie gier hazardowych z wyłączeniem loterii promocyjnych oraz udział w pokerze rozgrywanym w formie turnieju.
3) podstawa opodatkowania à jest zróżnicowana i zależy od tego, jaki rodzaj działalności podlega opodatkowaniu; przykładowo:
• w przypadku loterii pieniężnych lub fantowych i bingo podstawę opodatkowania stanowi suma wpływów uzyskanych ze sprzedaży losów bądź innych dowodów udziału w grze; - stawka 10%
• w przypadku gier liczbowych i zakładach wzajemnych – suma wpłaconych stawek; - stawka 10 %
• w grach cylindrycznych, w karty, w kości, w kasynach – podstawą jest różnica miedzy suma wpłat za zakupione żetony a sumą wypłaconych kwot za żetony zwrócone.- stawka 50%
• Przy pokerze turniejowym – podstawą jest kwota wygranej pomniejszona o wpisowe stawka 20%
• W loteriach audioteksowych – podstawą jest przychód w impulsach albo sms organizatora uzyskany z gry. – stawka 25%
4) stawka podatku à co do zasady – stała, procentowa; zróżnicowana w zależności od rodzaju gry;- patrz pkt 3.
w przypadku gier na automatach o niskich wygranych – stawka jest stała, kwotowa (stanowi równowartość 125 euro miesięcznie od jednego urządzenia).
Podatek od gier płaci ten kto urządza gry natomiast ten kto wygrał płaci podatek dochodowy zryczałtowany w wysokości 10%
Na żądanie klienta kasyno wystawia zaświadczenie o wysokości wygranej.
W latach 90-tych XX w. wprowadzono dopłaty do stawek w grach i zakładach objętych monopolem Państwa,(dotyczy to Totalizatora Sportowego i Zakładów Piłkarskich) i wynosi on 25%.
Wpływy z tych dopłat zasilają :
Fundusz Promocji Kultury
Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej,
Fundusz rozwiązywania problemów hazardowych.


Podatek akcyzowy:
Konstrukcja podatku akcyzowego:
podmioty podatku à osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne bez względu na formę nie posiadające osobowości prawnej, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem lub wobec których zaistniał stan faktyczny podlegający temu podatkowi, co oznacza że może być każdy, z posiadaczem i użytkownikiem końcowym włącznie.
• także: podmiot nabywający lub posiadający towary, które znajdują się poza procedurą poboru akcyzy albo zostały wprowadzone ze składu.
Podmiot który jest nabywcą końcowym energii elektrycznej jeśli nie można ustalić prawdziwego podmiotu i nie dokonano zapłaty
• akcyzy. Obrót wyrobami akcyzowymi stwarza niebezpieczeństwo dla posiadaczy gdyż jeżeli akcyza nie została zapłacona to musi ją zapłacić użytkownik.
• u którego powstają ubytki wyrobów akcyzowych lub doszło do całkowitego zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 20, również gdy nie jest właścicielem tych wyrobów akcyzowych;

• będący przedstawicielem podatkowym;
• będący zarejestrowanym odbiorcą, z wyłączeniem zarejestrowanego odbiorcy posiadającego zezwolenie na jednorazowe nabycie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany odbiorca — z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego wyrobów akcyzowych na rzecz innego podmiotu;
• będący zarejestrowanym wysyłającym, jeżeli wysyła z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy wyroby akcyzowe z miejsca importu.
• Podatnikiem jest również podmiot nie będący importerem, jeżeli ciąży na nim obowiązek uiszczenia cła.

1) przedmiot podatku à określony jest w art. 8 ustawy; przedmiotem podatku akcyzowego jest:
• produkcja wyrobów akcyzowych zharmonizowanych;
• wprowadzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do składu podatkowego
• wyprowadzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych ze składu podatkowego;
• sprzedaż wyrobów akcyzowych na terenie kraju;
• eksport i import wyrobów akcyzowych (dotyczy to wyrobów pochodzących z krajów spoza UE);
• użycie wyrobów akcyzowych niezgodnie z przeznaczeniem
• nabycie i dostawa wewnątrz wspólnotowa wyrobów akcyzowych (dotyczy to wyrobów pochodzących z krajów Unii Europejskiej);
• Dostarczenie wyrobów bez wprowadzenia procedury akcyzowej.
Wewnątrz wspólnotowa dostawa— przemieszczanie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego;
Wewnątrz wspólnotowe nabycie - przemieszczenie wyrobów akcyzowych lub samochodów osobowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju;
Skład podatkowy - miejsce, w którym określone wyroby akcyzowe są: produkowane, magazynowane, przeładowywane lub do którego wyroby te są wprowadzane, lub z którego są wyprowadzane — z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy; w przypadku składu podatkowego znajdującego się na terytorium kraju miejsce to jest określone w zezwoleniu wydanym przez właściwego naczelnika urzędu celnego , musi być wyodrębnione i przeznaczone tylko i wyłącznie do tego celu np. wytwarzanie spirytusu.; + art47
Art. 47. 1. Produkcja wyrobów akcyzowych określonych w załączniku nr 2 do ustawy oraz wyrobów akcyzowych innych niż określone w załączniku nr 2 do ustawy, objętych stawką akcyzy inną niż stawka zerowa, może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji określonej ustawą.

obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym powstaje w dniu dokonania czynności podlegającej opodatkowaniu;
podstawa opodatkowania à jest zróżnicowana i określona wraz ze stawkami akcyzy dla poszczególnych kategorii towarów;
dla wyrobów energetycznych i energii elektrycznej podstawą jest ilość wyrażona w L lub kg gotowego wyrobu albo wartość energetyczna wyrażona w GJ.
podstawę opodatkowania może stanowić;
• kwota należna z tytułu sprzedaży na terenie kraju wyrobów akcyzowych, pomniejszona o kwotę podatku VAT i akcyzy, należnych od tych towarów;
• kwota, jaką nabywca jest zobowiązany zapłacić za wyroby akcyzowe w przypadku wewnątrz wspólnotowego nabycia,
• a jeśli towar pochodzi spoza UE – wartość celna towaru powiększona o cło;
• ilość wyrobów akcyzowych(PRODUKCJA); cena detaliczna wydrukowana na opakowaniu jednostkowym wyrobu; przeciętna cena stosowana na danym rynku;
stawka podatku à stałe, kwotowe uzależnione od j.m i specyficznych właściwości danego towaru.
(kwota zależna od jednostki wyrobu); wyrażona w kwocie na jednostkę wyrobu i w procencie od maksymalnej ceny detalicznej.
Dla każdego wyrobu energetycznego jest inna stawka wg kategorii określonej w załączniku do ustawy.
Energia elektryczna jest określona w art91. (Art. 91. 1. Podatnik dokonujący sprzedaży energii elektrycznej nabywcy końcowemu, zużywający energię elektryczną w sytuacji, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 i 4, a także podmiot reprezentujący, o którym mowa w art. 13 ust. 5, są obowiązani do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych u nabywcy końcowego lub podmiotu zużywającego energię, a w przypadku braku urządzeń pomiarowych — na podstawie współczynnikowo określonego poziomu poboru energii przez poszczególne urządzenia, wskazanego w dokumentacji prowadzonej przez podatnika.
2. Podmiot dokonujący dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu energii elektrycznej jest obowiązany do prowadzenia ilościowej ewidencji energii elektrycznej na podstawie wskazań urządzeń pomiarowo-rozliczeniowych, a w przypadku braku takich możliwości — na podstawie dokumentów rozliczeniowych.)

Podstawa
- kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o VAT i akcyzę jeśli jest używany
- Kwota należna z tytułu nabycia wewnątrz wspólnotowego samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium kraju pomniejszona o VAT i akcyzę jeśli jest używany.
Stawka stała procentowa uzależniona od pojemności silnika.
Wybór stawki i podstawy opodatkowania należy do Ministra Finansów (w zależności od potrzeb budżetu) – podatek akcyzowy ma zatem charakter drenażowy.

Podatek od towarów i usług (VAT): 11.03.2004
Konstrukcja podatku:
1) podmioty podatku à art15.osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (w tym spółki osobowe – jako całość, a nie wspólnicy oddzielnie); wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel i rezultat.

2) przedmiot podatku à określony jest w art. 5 ustawy; przedmiotem podatku VAT jest: odpłatna dostawa towaru i odpłatne świadczenie usług; eksport i import towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrz wspólnotowa dostawa towarów; bez względu czy została zachowana procedura.
3) podstawa opodatkowania art29. à obrót czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku; przyjęto zasadę ,ze każdy może odliczyć podatek zapłacony.
Przeniesienie podatku VAT na podatnika, co oznacza ze każdy następny podatnik ma prawo odliczyć podatek od każdej rzeczy przetworzonej przez niego.
4) stawka podatku à stan na 31.12.2010r, stała, procentowa -stawka podstawowa: 22%’ preferencyjna 7 % i eksporcie stawka 0% orz 6 % wyjątkowe towary.

W podatku VAT możemy mieć do czynienia z podmiotem prawnym czyli płatnik VAT i podmiotem ekonomicznym czyli konsumentem.
W zakresie podatków obrotowych (a szczególnie podatku VAT) istnieje obowiązek harmonizacji przepisów podatkowych (dostosowania do regulacji unijnych). W okresie przejściowym (tj. do 2015 roku) istnieje możliwość stosowania innych stawek podatku VAT niż te, które przewidują dyrektywy UE.
Generalna zasada jest taka, że w podatku od towarów i usług powinna obowiązywać jedna stawka.
Ustawa przewiduje pewne przejściowe wyjątki od tej zasady, a mianowicie: do pewnych kategorii produktów (wymienionych w załączniku do ustawy) można stosować stawkę preferencyjną (7%) albo nawet 3% i 5%(dla pewnych wybranych kategorii wyrobów – np. odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, związanych z działalnością rolniczą), a dla spożywczych 6%.
W podatku VAT możemy mieć również do czynienia ze stawką 0% (to nie to samo, co zwolnienie z podatku!) – odnosi się ona do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz do eksportu towarów (do krajów spoza UE).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
anu89




Dołączył: 07 Maj 2009
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Jaworzno
Płeć: Kobieta


PostWysłany: Nie 20:59, 27 Lis 2011    Temat postu:

ma ktoś może skrypcik z prawa podatkowego, bo wiem że gdzieś był zamieszczany ale nie wiem czy tutaj czy na nowym forum bądź mailu, jakby ktoś miał to bardzo proszę o przesłanie ma maila [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
dagaa




Dołączył: 28 Kwi 2009
Posty: 57
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

Płeć: Kobieta


PostWysłany: Pon 9:28, 28 Lis 2011    Temat postu:

ja również przyłączam się do prosby, jesli ktoś posiada taki skrypt to bardzo proszę o przesłanie [link widoczny dla zalogowanych]

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
pepinka




Dołączył: 08 Lut 2009
Posty: 33
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Sosnowiec
Płeć: Kobieta


PostWysłany: Sob 22:18, 07 Sty 2012    Temat postu:

to ja również bardzo proszę o skrypt [link widoczny dla zalogowanych] Very Happy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin