Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna

Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Materiały -> wykład 17.04.2011

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu  
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ŻaŻ




Dołączył: 21 Wrz 2009
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/10

Płeć: Kobieta


PostWysłany: Nie 20:50, 17 Kwi 2011    Temat postu: wykład 17.04.2011

Prawo egzekucyjne i upadłościowe 17.04.2011

Upadłość konsumencka – ten rodzaj upadłości wprowadza nowela z 5 grudnia 2008 roku. Wprowadza tym samym nowy model tzw. upadłość konsumencką. Niewypłacalność dotyczy nie tylko przedsiębiorców.

Kto posiada zdolność upadłościową?
Dotyczy ona osób fizycznych, których niewypłacalność powstała w skutek wyjątkowych i niezależnych od nich okoliczności, a ponadto wobec tych osób nie mają zastosowania przepisy o postępowaniu upadłościowym dotyczące przedsiębiorców. Wobec osób fizycznych znajdą zastosowanie te przepisy, które regulują upadłość obejmującą likwidację majątku upadłego.

W postępowaniu upadłościowym wobec osób fizycznych wyłączono obowiązek złożenia przez dłużnika wniosku o wyłączenie upadłości. Wyłączono te przepisy, które dotyczą wstępnego zgromadzenia wierzycieli i obowiązek sporządzania przez syndyka sprawozdania finansowego.

Obwieszczenie dotyczące upadłości dokonuje się przez ogłoszenie w budynku sądu oraz zamieszczenie w co najmniej jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym.
[Sąd upadłościowy jest zobowiązany do tego by zwrócić się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania upadłego, by udzielił informacji o tym czy dłużnik w ciągu ostatnich 5 lat zgłaszał fakt dokonania czynności, które podlegają opodatkowaniu ?] Sąd ponadto musi zwrócić się do Krajowego Rejestru Sądowego czy dłużnik jest wspólnikiem spółek handlowych.

Uproszczeniem tego postępowania ( wobec osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej ) jest możliwość powierzania likwidacji masy upadłości samemu upadłemu jedynie pod nadzorem syndyka masy upadłości.

U podstaw masy upadłości konsumenckiej leży założenie, że konsument może skorzystać z tego prawa wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych czyli sąd nie uwzględni jego wniosku, gdy ten stanie się wypłacalny z powodu okoliczności przez niego zawinionych, np. gdy zaciągnie zobowiązanie będąc niewypłacalny lub gdy do utraty pracy doszło z przyczyn leżących po stronie dłużnika lub za jego zgodą.

Okres pomiędzy postępowaniami oddłużeniowymi nie może być krótszy niż 10 lat. Sąd umorzy postępowanie upadłościowe, gdy konsument nie wykonuje swoich obowiązków, a w szczególności, gdy ten nie podejmuje współpracy z syndykiem masy upadłości.
Obowiązkiem upadłego konsumenta jest zaspokojenie w maksymalnie dużym stopniu wierzycieli więc gdy w skład masy upadłości wchodzi lokal mieszkaniowy lub dom jednorodzinny, w którym upadły zamieszkuje, wtedy lokal lub dom podlega sprzedaży by w ten sposób uzyskać środki na spłatę zobowiązań, upadły natomiast powinien zamieszkać w wynajętym lokalu przy czym sędzia komisarz określi kwotę, która będzie odpowiadała przeciętnemu czynszowi najmu za okres 12 miesięcy i ta kwota zostanie przekazana upadłemu z sumy uzyskanej ze sprzedaży lokalu lub domu jednorodzinnego.

Do ogłoszenia przez upadłego lokalu zajmowanego, sąd wyda postanowienie o ustaleniu planu spłaty wierzycieli, określając w jakim zakresie i w jakim czasie (nie dłuższym niż 5 lat) upadły jest zobowiązany spłacić niezaspokojone należności.
W planie sąd musi uwzględniać wszystkie zobowiązania upadłego powstałe od dnia ustalenia tego planu. W okresie spłat wierzycieli upadły nie może dokonywać czynności prawnych przekraczających granice zwykłego zarządu. Upadły jest zobowiązany do składania corocznych sprawozdań z wykonywania planu spłaty wierzycieli. W tym sprawozdaniu musi wykazać osiągnięte przychody, spłacone kwoty na rzecz wierzycieli i nabyte składniki majątkowe. Gdyby upadły konsument zataił którąś z okoliczności, względnie gdy okaże się, że upadły skrywa majątek, wtedy sąd umorzy postępowanie.

Upadły może jedynie zaciągać zobowiązania, które są niezbędne dla utrzymania jego i osób co do których ciąży na nim ustawowy obowiązek dostarczania środków utrzymania. Nie może dokonywać zakupów na raty, zakupów z odroczoną płatnością.
Plan spłaty wierzycieli co do zasady jest wiążący dla upadłego. Pewne jego modyfikacje mogą wynikać z sytuacji, gdy upadły na skutek przemijającej przeszkody nie może się z planu wywiązać. Wtedy sąd na wniosek upadłego, po wysłuchaniu wierzycieli może zmienić plan w ten sposób, że nastąpi zmiana terminu płatności, względnie zmiana wysokości poszczególnych płatności. Przedłużenie terminu płatności nie może przekroczyć 2 lat. Gdy upadły nie zrealizuje obowiązków ujętych w planie, wtedy sąd na wniosek wierzyciela uchyli plan spłaty i jednocześnie umorzy postępowanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
klaudia
Administrator



Dołączył: 04 Lut 2009
Posty: 1848
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 16 razy
Ostrzeżeń: 0/10


PostWysłany: Pon 7:25, 18 Kwi 2011    Temat postu:

Dzieki :*

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.usadmin.fora.pl Strona Główna -> Archiwum / Materiały Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin